49ersrock1234
49ersrock1234 49ersrock1234
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

A pound of beans costs $4.70. Mrs. Patel buys 6.5 pounds of beans. How much dose she pay for the beans ?

Respuesta :

llamabeans llamabeans
  • 02-12-2016
$30.55
-----------------------------------------
4.70
x 6.5
_____
2350
28200
_______
30.550
Answer Link
theBOBFREDRICK theBOBFREDRICK
  • 02-12-2016
4.70            
x    6 ( lbs)
28.20

4.70 divided by 2 is 2.35

28.20 +2.35 = 30.55




Answer Link

Otras preguntas

Simplify. Write your answer without parentheses. (-2z^2 y^3)^5
Direct Variation - Item 2845 Question 2 of 7 Which is an equation of a direct proportion? CLEAR CHECK 1 y= x + 6 y=9 y=62-6 y=62
(NEED HELP QUICK) what events in 1929 were historically significant? why?
Does each of these reasons support the author’s claim? For reasons that you listed above in question 2, explain how the example relates to the claim.
What is the mean of these numbers? 8, 12, 24, 13,4
I’m not sure how to answer this, please help!!
Which of the following statements best describes the concept of divine right of kings? Monarchs had the power to establish their own branch of Christianity with
Priyas cat weighs 5 1/2 pounds and her dog weighs 8 1/4 pounds, what is their combined weight
True or false just answer like that pls
In a 240v, two bulb parallel circuit, what is the total wattage of the circuit?