krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP MY TIME IS RUNNING OUT THANKKSSSS
4.07 x 10-17 (5.6 x 10") (5.8 x 105)
The area of the parallelogram below is ____ square meters.
Cory is using the web below to organize his idea for his essay about the 1871 Chicago fire after reading The Great Fire by Jim Murphy. A circle is labeled Great
Explain your answer !! Have a nice day
AChoose the sentence that has no misplaced or dangling modifiers. Hitting the water with an awkward belly-flop, everyone sitting by the pool near Roland was sp
What made Goliad a strategic location? HELP ME ASAP
1/2 + 5/6 = 4/3 LCM: Rewrite the fractions
Evaluate the following expression if x=4 28x-9(2x+6)
PLEASE ONLY ANSWER WITH A PROPER ANSWER FOR EACH ONE...NOT JUST FOR POINTS-Thank you so muchhhh