Edington3843 Edington3843
  • 02-05-2021
  • Mathematics
contestada

John buys 3 balloons for $4.80 karan buys 4 balloons for $6 how.Much morw.Did john pay per individual balloon.

Respuesta :

hannadragon26
hannadragon26 hannadragon26
  • 02-05-2021
John paid $0.10 more per ballon

John
$4.80/3=$1.60 per ballon
Karen
$6/4=$1.50 per ballon
$1.60-$1.50=$0.10
Answer Link

Otras preguntas

Brandon has a 55-gallon fish tank. He estimates he can drain the tank at an average rate of 11 gallons per minute. In a linear model of this situation, x repre
Write the quadratic equation in standard form 17=5-6x-x^2
What amendment limited the president to only two terms
Which of the following best describes the United States' role in World War II? A. The United States played a key role in the military defeat of Nazi Germany. B.
Chung has $10.00 in his coin jar He plans to put $6.0 more into the jar every week .which of these shows the correct equation to find the number of weeks .After
An alternator provides 20 A of peak current at 100 V peak AC to a resistive electric heater. How much heating power is delivered to the load?
A 400g solution is 25% salt. How much water must be added to produce a solution that is 40% salt. LOTS OF POINTS
What was one affect on the British winning the French and Indian war
Does anyone know what the answer to this is? - 14/3 x - 11/6 (negative 14/3 times negative 11/6) Thanks! :)
Which cell contains an absolute reference?