jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

Even though France has twice the number of people as Sénégal, it has half the size. True False
Based on the replacement reaction, what would the products of the reaction be? BeSO4 2NH4OH → Be( )2 (NH4)2SO4
Convert 114five 1 to base ten.
why is measuring biodiversity important for scientists
Determine whether the equation represents a direct variation. If it does, find the constant of variation. 3y=2x-5
What goes in hard but comes out soft and smooth?
Does anyone have science Module 2 DBA notes. Im desperate
When you prepare a speech, you should always consider only one point of view possible opposing views the audience wants a long speech the audience wants a short
Which deity was the god of the water and the Nile River, according to the ancient Egyptians? Anubis Hapi Isis Osiris
Help please. I'm not gonna force you like most people.