mykj7dh2yz
mykj7dh2yz mykj7dh2yz
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 oranges cost 5.20, what would be the price of 1 orange?

Respuesta :

23abdour
23abdour 23abdour
  • 03-04-2021

Answer:

1 orange cost 87 cents

Step-by-step explanation:

Set up:

[tex]\frac{5.20}{6}[/tex]

Divide by 6

0.866666667

Answer Link

Otras preguntas

-y/2 ≤ 3 Y≤6 Y≤-6 Y≥-6 Y≥6
Verena lives in a city where the ratio of sunny days to rainy days is 4 to 3. How many rainy days will there be if there are 16 sunny days?
Strep throat is caused by Streptococcus bacteria. The amount of bacteria multiplies at a rate of 10^13 per 10^2 hrs. What is the average growth of bacteria per
What is the value of the function y=3x−1 when x=−1? −8 −4 2 6
A case of grapefruit weighs 35 and 3/4 pounds. Of this weight, 81 is not ripe. What is the weight of the grapefruit that are ripe?
Which of the following programs was President Roosevelt establishing when he spoke these words? "We can never insure one hundred percent of the population again
-~- Giving 'THANKS' -~- What is the equation for this line? :o <3
Why study earth science? A. To predict planetary changes B. To cure certain diseases C. To understand how plants reproduce D. To reduce pollution from cars
what is standard form of twenty-six and thirty four hundredths
Ron has 20 apples. He used 2/5 of the apples to make pies. How many apples did Ron use for pies