person8546
person8546 person8546
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Veronica’s favorite breakfast cereal costs $0.21 per ounce. How much would she spend on 16 ounces of cereal?​

Respuesta :

jariviamontes
jariviamontes jariviamontes
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 for 16 ounces

Step-by-step explanation:

0.21×16=3.36

Answer Link
elijahshanks23
elijahshanks23 elijahshanks23
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 total

Step-by-step explanation:

0.21 * 16 = 3.36

(P.S., pls mark me brainliest, and have a nice day)

Answer Link

Otras preguntas

Write two ways to reduce carbon dioxide in atmosphere which result to global warming. ​
Buddy and Michael get into a snow fight with some boys on the way home from school. It seems as though Buddy can throw 4 times as many snowballs as the boys can
The cost of cloth is directly proportional to the length. A 3.2-metre length of cloth costs $38 Work out the cost of a 2.4-metre length of cloth.
_____ serve alcoholic beverages as well as typically British or Irish foods such as bangers and mash and fish and chips. They provide a friendly, social atmosph
What are the vertices of triangle A'B'C' produced by (x, y) -> (x+5, y-2)?
define financial accounting​
What is the correct "Name" for the given polynomial? f(x)=3x^2
There is no such thing as too many clients. O True O False
I need it step by step​
Jonas throws a ball up into the air. On its trip upward, the ball's velocity goes from 9.1 m/s to 0 m/s. On its trip downward, the ball's velocity goes from 0 m