hola62733 hola62733
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

a 60-ounce bottle of soda cost $1.20 at the grocery store.A 20-ounce bottle of soda cost $1.00.

Respuesta :

Darth21
Darth21 Darth21
  • 02-04-2021

Answer:

Well assuming you mean which will be the better option it would be the 60 ounce and 1.20 option. Since if you find the unit rate for that you’d only get 0.02 dollars for each ounce of soda. And for the 20 ounce one you’d get 0.05 dollars per ounce. The better option is the 60 ounces bottle for 1.20.

Answer Link

Otras preguntas

whats the definition of saprophyte?
Two or more substances dispersed in one another but each retaining their own identity is a _____. compound mixture substance solute
3(4f-3)+8= -1 +12j How do I solve this
What is 3.6 in simplest form as a fraction
Who was the prophet and founder of islam from the seventh century AD
In act 1, scene1, how does the cobbler`s opinion of Caesar differ from Flavius and Murellus` opinion?
Viola makes gift baskets for Valentine’s Day. She has 13 baskets left over from last year, and she plans to make 12 more each day. If there are 15 work days unt
Which is the correct scientific notation for 724,000,000,000?
Find the coordinates of the midpoint of each segment xy with endpoints x(-3, -7) and y(-1, 1)
Which of these is the most effective way for Leanna to cool down after an intense bike ride? A. Run for 10 to 15 minutes after she completes the ride B. Star