vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

Factor completely 4x3 + 28x2 + 7x + 49. A. (x − 7)(4x2 + 7) B. (x − 7)(4x2 − 7) C. (x + 7)(4x2 + 7) D. (x + 7)(4x2 − 7)
Why was the year 1492 so important to Spanish history?
True or false: scientifically 'perfect' research designs can be limited only by money and time constraints.
Why is critical thinking an important skill to develop for career success?
What do all decomposition reactions have in common? (My answer: D, correct?) They all produce water (H2O) as one of the products. They all produce individual el
How many water molecules are there in 36 g of water? express your answer as a multiple of avogadro's number na. (the molecular structure of a water molecule is
Solve the inequality, H-16<_-24
In a certain college, 33% of the physics majors belong to ethnic minorities. if 10 students are selected at random from the physics majors, that is the probabil
Listening is an art, not a skill, and thus individuals cannot be trained to be better listeners a. True b. False
where does the comma go in this sentence? i bought a beautiful pitcher and eight glasses