bellabellapanda70
bellabellapanda70 bellabellapanda70
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 kg of butter is $ 904. what will be the cost of 14 kg of butter

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2021

Answer:

$1582

Step-by-step explanation:

cost of each kg 904/8=113

cost of 14 kg 113x14=1582

the cost of 14 kg of butter is $1582

Answer Link

Otras preguntas

What are good book to read from war times about family / adoption / giving up of children
In a class of 35 students, 25 girls averaged 92% on the last test, while the 10 boys averaged 85% on the same test. What is the average for the entire class on
A sequence has an initial value of 10 and each term is twice the previous term. Which function models this sequence?1) a(n)=10(2)^n2) a(n)=10(2)^n-13) a(n)=10+2
Work out the number that is halfway between 27 times 38 and 33 times 38.Show your working out aswell.
What is the solution to this system of linear equations: y-x=4 and y+2x=1 1) (-1,3) 2) (0,4) 3) (1,-1) 4) (-3,3)
How do you do this algebra question
The diagram shows a patio in the shape of a rectangle. The patio is 3.6m long and 3m wide. Mathew is going to cover the patio with paving slabs. Each paving sla
Explain why the current is reduced as electrons move through a conductor.
What is the solution to this system of linear equations: y-x=4 and y+2x=1 1) (-1,3) 2) (0,4) 3) (1,-1) 4) (-3,3)
What is HIV and the causes