tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

Can someone help me with number 6 ?
need the answer showing work thank you.
please help need soon please add step by step thank you
c. According to you, what should be done to modernize and commercializeagriculture in Nepal ​
A sample of oxalic acid is titrated with a standardized solution of KMNO4. A 25 mL sample of oxalic acid required 12.7 mL of 0.0206 M KMnO4 to achieve a pink co
What Supreme Court case led the way for legalized segregation such as separate restaurants, water fountains, and waiting rooms based on skin color?
The hunchback around their parents of the upper back is known as which postural deviation?
look at these words from the story "a lesson from a grass-cutter" and put them in alphabetical order. ​
pls help asap no trolls!!
Distance to Finish Line(meters)Jasen-8t+200Mary-7.5t+ 200Jason and Mary are running an a 200 meter track.The expressions in the table above show thedistance to