baddievibes011408
baddievibes011408 baddievibes011408
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

If Madelyn bought five pounds of bananas for $1.20. What was the price per pound? At this price, what will be the cost of 6 pounds of bananas?​

Respuesta :

Maddycolgrove
Maddycolgrove Maddycolgrove
  • 03-03-2021

Step-by-step explanation:

All you need to do is divide 1.20 by 5 (which is 0.24) then you can multiply that by 6 to get 1.44 or you can just add the 0.24 to 1.20

Answers:

Pt A- 0.24

Pt B- 1.44

Answer Link

Otras preguntas

Adaptations areA.unfavorable traits in a particular environment. b.favorable traits in a particular environment. c.traits that are acquired as an organism lives
Which of these cities lies at the highest elevation? which of these cities lies at the highest elevation? mogadishu nouakchott kampala dakar lome?
Need help please !!!!!!
Which describes the cause of intoxication?
Distributive property to factor out the greatest common factor
A restaurant use 32 potatoes for each batch of potato soup it makes.about how many batches of potatoes soup can the restaurant make from its last shipment of 1,
What is the meaning of cell life?
An 805-kg race car can drive around an unbanked turn at a maximum speed of 54 m/s without slipping. the turn has a radius of curvature of 155 m. air flowing ove
Does the following passage contain a fragment? He drove his car straight into a tree. Causing a giant bruise over his left eye and a gash on his arm. He was t
Is the following a sentence or a fragment: Without question. Fragment Sentence