vivireyez26 vivireyez26
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

You buy butter for $3 a pound.
One portion of onion compote requires 1.9 oz of butter.
How much does the butter for one portion cost? Round to the nearest cent.

Respuesta :

isslavierowerner
isslavierowerner isslavierowerner
  • 02-03-2021

Answer:

6.33

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how do I solve (3+i)(3-i)
jessicas shoebox is 20 centimeters long and 10 centimeters wide. how many more millimeters is the length of the shoebox than the width
Add the following fractions.3/8 + 5/12 =
The copper wire and bulb is connected in a series with 220 V electric supply. Why only an electric bulb glows where as the copper wire remains the same.Give REA
how does  a star form?
Find the sum of 2/9+1/9?
Show that 9x^2-17x-85=0 give you solutions to 3 correct significant figures There are two possible answers for x
Nick bought a video game for $55, which was 20% off the original price. what was the original price?
The ratio of Sam age to Hanks is 5 to 3. If the sum of their ages is 24, how old is Hank?
Given that 500w = 3 * 700, find the value of w.