ffstanley ffstanley
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

(b) Melissa bought 18 pounds of flour for $10.
How many dollars did she pay per pound of flour?
dollars per pound

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 01-03-2021

Answer:

$1.80 per pound.

Step-by-step explanation:

You take 18/10 =1.80.

Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

Helena lost her marbles. But then she found them and put them in 44 bags with mm marbles in each bag. She had 33 marbles left over that didn't fit in the bags.
Please answer and explain! 17 POINTS!
What is the length of the segment, endpoints of which are intersections of parabolas y=x2? 11 4 x? 7 4 and y=? 7 8 x2+x+ 31 8 ?
what is a borderland?
Solve each quadratic equation by factoring and using the zero product property. x^2 + 18x = 9x
12. Complete each of the following word equations for synthesis reactions. a. sodium + oxygen -> ___ b. magnesium + fluorine -> ___ 13. Complete and balan
Hannah paid $3.20 for 16 ounces of potato chips. Hank paid $3.23 for 17 ounces of potato chips. Who paid less per ounces?
What would the tone of the prologue to Romeo and Juliet be?
700 miles the train takes 5 hours to a travel the distance at what unit rate is the train traveling?
(05.03 MC) Part A: Explain why the x-coordinates of the points where the graphs of the equations y = 4x and y = 2x−2 intersect are the solutions of the equatio