Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal per
ounce--a 16-oz bag of
M&Ms that costs $3.20, or a
2-oz bag of M&Ms that costs
$0.50?

Respuesta :

trini10kal
trini10kal trini10kal
  • 01-03-2021

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

2-0z bag of M&Ms costing $0.50 is better, because

0.50/2 = $0.25

Answer Link

Otras preguntas

According to Woolf what behavior of women of the 17th century
Global warming is the rise in the earth’s surface temperature that has been happening since the mid-1900s. believe that greenhouse gases are to blame. A study c
Which of the following activities demonstrates active participation in the political system by an individual? A. Emanuel reads an article in the local paper abo
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST!!!!These box plots show the basketball scores for two teams
what is the area of a square with a radius of 9 cm
explain the golden rule for solving equations
please help with my english! tyvm
When your mother-in-law fell and broke her hip at age 72, you were concerned because she is still ________________. young-old middle-old old-old ancient?
Darren is finding the equation in the form y=mx+b for a trend line that passes through the points (2, 18) and (–3, 8). Which value should he use as b in his eq
On a trip, the Olsons drove 165 miles in 3 hours. They keep the same average speed the whole trip. Which proportion can be used to find the number of hours, H,