ihoopdaily00
ihoopdaily00 ihoopdaily00
  • 03-11-2016
  • Mathematics
contestada

Wilbur spent 22.95 on nine candy bars. How much did each candy bar cost

Respuesta :

AndreaPra
AndreaPra AndreaPra
  • 03-11-2016
each candy bar costs 2.55
Answer Link
Greenrune113 Greenrune113
  • 03-11-2016
$22.95 (total money spent) ÷ 9 (candy bars) = $2.55 per candy bar
Answer Link

Otras preguntas

2. Weather Studies Ch. 15 states "scientists have found the rate of melt on the Antarctic and Greenland ice sheets to now be the dominant contributor to sea lev
What is the formula of the ionic compound formed between Al and S?
A car rental company offers two plans for renting a car. Plan A: 25 dollars per day and 17 cents per mile Plan B: 60 dollars per day with free unlimited mileage
If f(1)=5 and f(n)=-2f(n-1)-5 then find the value of f(4)
Solve 7x- c= k for x. A. x= 7(k+ c) B. x = k+c/7 C. x=7(k-c) D. x = k-c/7
Why do humans have emotions​
The sum of two numbers is 3. One number is twice the second number plus 12.
take a factor out of the square root √(3x^3/16)
find the value of the expression. Round decimal answers to the nearest tenth when necessary. 9+7×3^2÷3+9
A pole is standing in a small lake. If one-fourth of the length of the pole is in the sand at the bottom of the lake, 120 ft. are in the water, and one-fourth o