20083325
20083325 20083325
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jia spends $4.00 for 8 bananas. How much per banana?

Respuesta :

queenscarl
queenscarl queenscarl
  • 03-02-2021
$0.50, because if you divide 4.0 by 8 you get .5.
Answer Link
nikagol88
nikagol88 nikagol88
  • 03-02-2021
$0.50

Reason: 4/8= $0.50
Answer Link

Otras preguntas

Which country does the Nile flow through? A. Zambia B. Egypt C. Somalia D. Mali
The most common foot in English poetry is the _____. iamb trochee anapest dactyl spondee
what was the main power given to the war industries board after its creation in 1917?
Scribes became important in Sumerian and Egyptian life because they __________. A. were the only people who could read and write B. judged property disputes aft
What is the ratio of cups to quarts in a carton of milk? The choices are: [A] 1:1 [B] 1:4 [C] 4:1 [D] 4:5
The width of a rectangle is 7 meters greater than its length. If the area of the rectangle is 170 square meters, write the quadratic equation in standard form f
what molecule is known as the universal energy source of the cell
May 30 was selected as Decoration Day first observed because it was NOT an anniversary of a battle. True or False?
miss Evans earns £240 per week. she is awarded a pay rise of 3.5% how much does she earn each week after her rise?
miss Evans earns £240 per week. she is awarded a pay rise of 3.5% how much does she earn each week after her rise?