mariahharris1234 mariahharris1234
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

A shopper buys grapefruit at the grocery store. The cost of 12 pounds of grapefruit is $18.00.
What best represents the cost of grapefruit per pound?

Respuesta :

gia23760
gia23760 gia23760
  • 03-02-2021

Answer:

$1.50 a pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the area of the quadrilateral shown below?
mission and vision statements for Sweet Home Baptist Church
In 20 words or fewer, explain why you think Bantu peoples never formed a unified state despite having language and cultural similarities.
Find the compass direction of point A from point O in these diagrams. (a) N A TD) N 54° - E W- O W -E O S A 53° S ​
How can financial literacy affect the bargaining skills
Angle Relationships: Tutorial Activity B OPE C/G D 1 Part A Let the variable g represent the measurement of angle G. Write an equation that you can use to solve
managing the space ahead and controlling your speed will________ your vehicle's furl efficiently. impove, decrease, maintain​
Maiheinalersy SECTION A QUESTION ONE ANNEXURE A: DATA COLLECTION ANSWER SHEET TERM 2024 GRADE 12 NAME GRADE 12 1.1 Prices of items listed in the table below wer
Using the period table of elements of oxidation numbers 1
What type of solution is made from a mixture that contains 445.83 g NaNO3 in 486 g of water at 30 oC? The solubility of sodium nitrate at 30 oC is 95.0g NaNO3/1