p3kl4dybug
p3kl4dybug p3kl4dybug
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $15 for one surfing lesson and $25 per day to rent a surfboard. Write an expression for the total cost of one lesson and renting a surfboard for y days.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-02-2021

Answer:

15 + (25*y). y is the amount of days.

Answer Link

Otras preguntas

Someone please help me : evaluate 3st to the second power + 2s if s=5 and t=3??
Binary equivalent of decimal number 170
solve the formula for the indicated variable  c=yt+y,for t (the solution is t=___)
pls help me with this  11-3 and 11-4 u press the link below
what are the 2 properties of enzymes that allow them to act as biological catalysts?
what is the definition of sin
what is air pressure?
A cone has a diameter of 8 cm. and a height of 4cm.   If the height doubles then the volume is: a) four times largerb) three times as largec) Twice as larged) T
Given 4 percent of (2a + b) is 18 and a is a positive integer, what is the greatest possible value of b?
when did grass evolve?