bellitabelles10 bellitabelles10
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Organic apples
are priced at
$8.97 for 3 pounds. What is the
the price per pound?

Respuesta :

Hamster01100
Hamster01100 Hamster01100
  • 04-01-2021

Answer:

The answer is $2.99

Step-by-step explanation:

8.97/3=2.99

Answer Link
ColdEggss
ColdEggss ColdEggss
  • 04-01-2021

Answer:

the answer is 2.99

Step-by-step explanation:

because

8.97 divided by 3 = 2.99

Answer Link

Otras preguntas

Fill in the blank need help with number 1,2,3,4 no
Whats 2+2 equal? I need help.​
Please help with this problem
20. If GUUAACCGAUUGCCAUU is on the strand of mRNA. What anticodon would the tRNA bring to the mRNA strand during translation?
Dividends are:Multiple Choicepayable at the discretion of a firm's president.treated as a tax-deductible expense of the issuing firm.paid out of aftertax profit
What is the value of 7 in 187,300
Find the critical values χ2L=χ21−α/2 χ L 2 = χ 1 − α / 2 2 and χ2R=χ2α/2 χ R 2 = χ α / 2 2 that correspond to 80 % degree of confidence and the sample size
What kind of bonding occurs between carbon atoms, allowing carbon to form stable molecules? Single, double, and triple covalent bonds Single, double, and triple
Miguel is able to think clearly about himself and has a clear understanding of his own goals and ambitions. He understands how human personality works and the p
Factor the expression completely: x^3−27y^3