brianymarty2016 brianymarty2016
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME WITH THIS

PLEASE HELP ME WITH THIS class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.50/lb

Step-by-step explanation:

The increase in cost is $40-25 = $15 for an increase in weight of 50-20 = 30 lb. That makes the cost per pound be ...

  cost/pounds = $15/(30 lb) = $0.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

Which liquid has the highest viscosity? water acetone oil salt water
“The sum of 3 consecutive odd numbers is 69.” What is the third number in this sequence?
The maintenance of homeostasis in the body is most directly related to
The perimeters of two similar quadrilaterals are 48 cm and 60 cm, respectively. If the area of the smaller quadrilateral is 96 cm2, find the area of the larger
Cost-volume-profit analysis is a precise tool for determining the profit consequences of future cost changes, price changes, and volume of activity changes. a.
I need help on 4 questions!
What is a onomonopia?
According the 14th admentment to the constitution, citizens of the United States are both
complete the following math problem3+6×3=
Can someone help me please