M16fullouto
M16fullouto M16fullouto
  • 01-01-2021
  • Mathematics
contestada

If the number of candy canes is proportional to the price and 12 candy canes cost $3.00, how much would it cost for 20 candy canes?

Respuesta :

reguser315
reguser315 reguser315
  • 01-01-2021
12/$3=20/x is the formula. Then cross multiply to get 12x=60, so x=$5.
Answer Link

Otras preguntas

.7n-1.5+7.3n=14.5 what is the answer to this quetion
what type of rain contains more acid than normal rain?
Impeachment hearings of the president can only start in the Senate. True False
What split the Muslim World during the Middle Ages? PLEASE HELP ♥
What is the square root of 52?
how do you round 78.539 to the nearest hundredths
Mr. Morgan has five daughters. They were all born the number of years apart as the youngest daughter is old. The oldest daughter is 8 years older than the youn
How is the legislative branch setup?
why bacterial growth could be limited?
The ultimate source of heat in the process of global warming is ?