caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

Can anyone help me with turning fractions into decimals 2 1/2
what type of reaction produces a metal from its metal oxide
What evidence in the declaration is there of religious faith? How do you think this religious faith influenced the ideals expressed in the declaration
George has a small coin collection.  He has collected 16 gold coins, 28 silver coins, 32 copper coins, and4 bronze coins. At a flea market, George sells 15% of
What is a Vector and a scalar?
If (x − 2)^2=49, then x could be ?
when the Lenape hunted
a rectangular field with a area of 8000m2 is enclosed by 400m of fencing. determine dimensions to nearest tenth of a metre
anita tosses 3 coins. what is the probability that all the coins will land tails up?
Why was capturing egypt's suez canal so important to the axis powers?