rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Simplifying Rational Expressions
Which model can be used to trace genetic inheritance 1) life cycle 2) pedigree chart 3) food web 4) energy pyramid
what are expressions
How did each progressive era president view the role of the federal government?
How many questions need to be answered correctly to receive a score of 80%?dhow your work
This term is used to describe a situation in which a country or people are supremely dominant over all others in either a large region, a continent, or the worl
Equivalent name for 96
a basketball player has a 50% chance of making each free throw. what is the probability that the player makes at least five out of six free throws?
When a member of congress is assigned to a committee, what factors) are generally taken into consideration?
What multiply what equals 26 using numbers between 2 and 9?