americavega090 americavega090
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $87.75 for 5.4 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

bravenmcconnell bravenmcconnell
  • 01-12-2020

Answer:

16.25

Step-by-step explanation:

divide money by the weeks .

Answer Link
sevillaalek sevillaalek
  • 01-12-2020
The cost per week would be $87.75 / 5.4 weeks
87.75/5.4 = 16.25

That means the cost of lunch per week is $16.25
Answer Link

Otras preguntas

You start at (-4, -5). You move up 10 units and down 3 units. Where do you end?
Need help with question 3:) anything is appreciated thank you!
Please help and explain
What factors lend credibility to the article?
What is the Probability that you will roll a 3,4,5, or 6 on a six sided dice? What percentage is this?
8.The Mayflower Compact and the Fundamental Orders of Connecticut both reflected a belief in: (10 Points) Monarchy Absolute Power Authoritarianism Democrat
Someone please help me with this
How did the Protestant churches begin? The Catholic Church allowed people to break off. People protested against the Catholic Church. The Catholic Church agreed
Who is Jack Ruby? A. Jack Ruby was an accomplice Oswald, and was also taken into custody for conspiracy to kill the President of the United States B. Ruby was a
Why did the union want to control the Mississippi River?