asante82
asante82 asante82
  • 04-10-2016
  • Mathematics
contestada

An 8-ounce can of tomatoes cost $1.14. A 12-ounce can costs $1.75. Which can of tomatoes costs the least per ounce?

Respuesta :

Robinstewart12 Robinstewart12
  • 05-10-2016
1 pound = 16 oz.
8*16 = 128 oz.
128 / 1.14 =  $112.28

12*18 = 192oz. 
192 / 1.75 = $109.71

The 12 oz can is less per oz. 
Answer Link

Otras preguntas

Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
What are the advantages and disadvantages of globalization
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
What are the advantages and disadvantages of globalization
What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?