TsGxBeN TsGxBeN
  • 03-10-2016
  • Mathematics
contestada

a large tub of popcorn costs 3.80 and holds 200g a regular tub of popcorn costs 3.50 and holds 175g ,which is better value for money?

Respuesta :

DarkAngle1
DarkAngle1 DarkAngle1
  • 03-10-2016
175 grams is your answer I divided both of them.
Answer Link
absta2710 absta2710
  • 03-10-2016
200g because it's only 30 p more for an extra 25g
Answer Link

Otras preguntas

Farmers in both the Mayan and ancient Egyptian civilizations... A. Existed during The same time periods B. Grew the same types of crops C. Made up most of t
solve the inequality -8 < -8x
Software that interprets commands from the keyboard and mouse is also known as the
the water level in a swimming pool decreases from 60in to 58.25in in one week. Assuming that the water level changes at a constant rate, how much did the water
f the range of the function f(x) = 7x – 2.7 is {14.1, 30.9, 41.4, 58.9, 68}, what is its domain?
Symbiosis where only one organism benefits is called
is bitcoin going to crash ?
How did trade networks developed in the post-classical era?
Which of the following is an area targeted by countries to reduce environmental impact? a. greenhouse gas emissions b. wetland destruction c. deforestation
How much greater is 300 than 3