jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

Subject verb agreement “This pair of scissors _______ blunt”
In your opinion, how frequently do you believe that you might have to respond to a conflict situation? in penitentiary settings
fav skz member?........​
find the amount of elapsed time between the pair 9:10 am to 4:44 pm
hi, how i all doing ​
In contrast to the "right-versus-right" ethical dilemma, a(n) (1 point) O Social decision O Ethical decision O Ethical experience O Fiduciary conflict is "right
the teacher rubbed his eyes __after Teaching for hours.(tired/tiredly)​
Which quotation shows a change in the direction of the story? "The operator rang his office; no answer. 'Sorry, but it looks like you're out of luck, Miss White
what is the physical state of copper
Associer chaque équation inéquation a sa représentation graphique