wufungnan wufungnan
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jelly beans cost $15.98 for a 2 kg bag. At this rate, how much would 7 kg cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-11-2020

Answer:

lets see every 2kg bag its 15.98 so every 4kg its 31.96 and for every 6kg its 47.94 so if every 1kg its 7.99 so add 47.94 + 7.99 you get 55.93

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

If you flipped a penny 99 times and each time it came up heads, then the chance of the penny coming up heads again is ____ . 50% 1% 100% 25%
"All integers are rational numbers" True or False
Simplify. 10 – 5.3 • (–4 + –6) a. 63 b. 47 c. –43 d. –47
"All integers are rational numbers" True or False
__________states that labor groups cause inflation. If a strong union wins a large wage contract, it forces producers to raise their prices in order to compensa
do change that cannot be easily reversed such as burning observe the law of conservation of mass
is ammonia a homogeneous mixture?
Describe how the English-speaking population first came to Australia.
What is the table for y=8x+12
Which author received the Pulitzer Prize in 1998? (Points : 2)