KylerBetz KylerBetz
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

An item costs $0.11 per ounce. If the total cost of the item is $8.80, how many
ounces are in the item?

Respuesta :

debanks
debanks debanks
  • 03-11-2020

Answer:

88

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

where are blood cells produced? in the periosteum in the haversian canals in the bone marrow in the ligaments
the difference of twice a number and five is three. find the number. translate the word problem to an equation. which steps describe how to solve the equation?
1. ¿Qué te gusta comprar en la zapatería? (1 point) zapatos libros revistas ropa 2. Which form of gustar is appropriate for the following sentence? A nosotros
What is the most important reason to continue efforts to preserve coral reefs?
1. What facts about the Japanese American internment camps do you need to have in order to understand the event's importance to new citizens? 2. Why is this eve
A scientific hypothesis has two important qualities. The first is testable. What is the second?
jerichos status as the first city with a wall indicates that a. it was the first city built in during the old stone age b. it was the first time concrete was us
which equation has a solution of a = 4? a 12 a = 3 b 3a = 12 c a – 12 = 3 d 12a = 3
what is the value of the expression 8 to the -2nd power? a. –16 b. 1/64 c. 1/16 d. 64
2[39/(16-12*4)+(9+6*3*7]