ashleyjiron12 ashleyjiron12
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6?

Respuesta :

ClutchMode
ClutchMode ClutchMode
  • 01-10-2016
12/6 is 2 bottles for a dollar 
one bottle is 50 cents
Answer Link
ShawnMendes18
ShawnMendes18 ShawnMendes18
  • 02-10-2016
12/6 is 2 wholes so per bottle is 50 cents but 2 for $1
Answer Link

Otras preguntas

150% of what number is 180
A satellite in deep space is on a mission to Neptune. It fires its engines to change its velocity toward Neptune at a speed of 200 kilometers per hour. Suddenl
Seven times the difference of a number and 1
Clark made four of his truck payments late and was fined four late fees. The total change to his savings from late fees was-$40. How much was one late fee?
Please answer this please and thank you.
A weather balloon is at an altitude where the temperature is 3 degrees Celsius. The balloon ascends 900 ft with a decrease in temperature of 5 degrees Celsius.
How are Walter and George different
Fill in the blank with the correct verb _______ Mexicano A. Estas B. Eres
“Here then is the origin and rise of government; namely, a mode rendered necessary by the inability of moral virtue to govern the world; here too is the design
which is equivalent to 3p + 12m + 8? A: 3(3p + 4m + 8) B: 9p + 3m + 2 C: 3(p+4m) + 8D: 8+12(m +3p) Please help meh! Only need answer.