hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

It took Demitri 90 minutes to dowmoad 4 movies. If each movie takes the same amount of time, t to download, write an equation you could solve to find the time
Malik fulton savings account has a principal of $1,650.It earns 6% interest compounded quartely. What is the amount at the end of the second quarter?
An assumption central to all scientific inquiry is causality, which means that A. Events have a discoverable causes. B. The world can be described by simple mat
Estimate the product of 3.9 and 4.6 by using mental math explain the method you used
What were the key aspects of Lyndon B. Johnson’s Great Society?
_____ geography examines the culture, political systems, society systems, economic system's and characteristics of various people's- why they eat certain foods,
!!!BEST ANSWER GETS BRANLIEST!!! Can some body give me 3 solid argument on why canada should not give freshwater to other countries with evidence. In paragraph
What type of people did Social and Economic Reform?
[tex]1 + 1[/tex][tex]1 + 2[/tex]
what is the median of the data set:348,349,354,355,357,359,360,367,37,381,386,388,388