dylanmadisson
dylanmadisson dylanmadisson
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Apples cost $2.00 for 3 pounds. At that rate, how many pounds of apples can you buy for $8.00?

Respuesta :

yeetlesuwu
yeetlesuwu yeetlesuwu
  • 02-11-2020

Answer:

12 pounds

Step-by-step explanation:

4 x 2 is 8 right? Well, then, you take 3 and multiply by 4 to get 12.

(I kinda went dumb during the middle of typing this out so I got stumped for a minute)

Answer Link

Otras preguntas

There is no centripetal force if the object moves in a long line. True or False?
Help me solve seven pls pls
Hi! So, I need help. (Look at Screenshot below)
The graph of the equation y = 3x + 1 is shown below. If the graph is reflected across the y-axis, what will be the equation of the new graph?
How do the outer layers of cells on the underside of a leaf work to gather carbon dioxide?
please help i’ll mark brainliest
The town administrators separate the 84 houses in a neighborhood into equal groups to do safety inspections. Which of the following groupings is not possible? F
In the reaction A + B + C + D, what are the reactants? O A. Just B B. Cand D O c. A and B O D. A and C
A work of art can evoke a feeling or emotional response in a direct way, such as through the subject of the artwork True or False
Discussion Topic Discussion Quespion(s) With the internet, an entire universe of information can be accessed with a simple tap or click. Our technologically dri