jessaku312
jessaku312 jessaku312
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

If 8 oranges cost 10.40,how many oranges can be bought for 33.80​

Respuesta :

ruthattipoe12430 ruthattipoe12430
  • 02-11-2020

Answer: 26 i think

Step-by-step explanation:

Answer Link
Lightning25346
Lightning25346 Lightning25346
  • 02-11-2020

Answer:

8 oranges = 10.40

1 orange = 10.40/8

1 orange = 1.3

Total cost = 33.80

no. of oranges = 33.80/1.3

=26

There fore the number of oranges that can be bought is 26.

Hope u understand..... pls mark me as brainliest

Answer Link

Otras preguntas

600+39 what does it add up to help
Determine the solution for 72 = 3(5b − 1). b = 3.5 b = 4.6 b = 5 b = 14.2
Meat is a rich source of Vitamin C, calcium, and other minerals.
Any gîrls here interested in zööm
You are standing at the edge of a cliff which is 40 m tall. You throw an apple up with a speed of 15 m/s, and it accelerates downward at 9.81 m/s^2. How long do
A study investigated about 3000 meals ordered from Chipotle restaurants using the online site Grubhub. Researchers calculated the sodium content (in milligrams
Convert the population of Texas to Scientific notation. There are 28,000,000 people living in Texas.
Which of the following was not a title taken by Augustus? O Pontifex maximus O Princeps O Augustus O Emperor O None of these
how much is 409,000x509,000
If x is 4, a is 1/4, and y is 2, then what is 5x(56a-6y)