preciouslaary
preciouslaary preciouslaary
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

15 oranges cost Gh¢10.00 find
the
cost of
22 oranges.​

Respuesta :

hayleybear1980
hayleybear1980 hayleybear1980
  • 01-11-2020

Answer:

$33

Step-by-step explanation:

first you need to find out how much each orange cost so divide 15÷10=1.5

then multiply 1.5×22 to get the answer

Answer Link

Otras preguntas

All of the following are examples of minerals except __________. a. diamonds b. bauxite c. iron d. timber
SHOW WORK .NEED HELP PLEASE THANK YOU 3/5+1/10 2/3+1/9 1/8+1/2 5/7+1/5 2/3+1/5 3/10+4/5 1/3+4/7
Which one of the following choices is a known factor that influences flexibility? a. Race and ethnicity b. Body composition c. Degree of self-confidence d.
What is the purpose of the thesis statement in a research paper?
คุณค่าของโคลงสุภาษิตนฤทุมนาการมีอะไรย้าง
Which recursive formula can be used to generate the sequence shown, where f(1) = 9.6 and n > 1? 9.6, –4.8, 2.4, –1.2, 0.6, ..
What two equivalent fractions equal 1/3 plz help
What makes you feel empowered in the workplace?
People express thoughts mainly by using A. pictures. B. numbers. C. gestures. D. language.
From looking at the title, which one of the following books is most likely to be nonfiction