adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

Which word from the second paragraph explains what taxonomists do? Categorized Ecosystem Support Prediction
URGENT! Find the value of x.
SAT Math (Thanks and please help!) r(x) = 2(x^2-11x+3)+7(x+m) In the polynomial defined above, m is a constant. If r(x) is divisible by x, what is m?
331 students went on a field trip six buses were filled and 7 students traveled in cars how many students were in each bus?
y = (4x^3 +8)^1/3/(x+2)^5
Quadrilateral WXYZ is on a coordinate plane. Segment YZ is on the line x+y=7, and segment XW is on the line x+y=3. Which statement proves how segments YZ and XW
SOLVE THE EQUATION BY COMPLETING THE SQUARE!!!!! HELPPPPPPPPPP!!!!!!!!!!!
Ana presenta un examen. la cafetería el estadio la biblioteca el salón de clase el auditorio
Guys help me I need help what is 5/6 divided 1/2
Choose the correct graph of the following condition. {(x, y) : y-4}