Seudónimo Seudónimo
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Four bottles of juice cost $68.40. What would be the cost of one bottle of juice?

A. $17.10
B. $18.30
C. $34.20
D. $71.14

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-10-2020

Answer:

17.10

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of bottles

68.40/4

17.10

Answer Link

Otras preguntas

2. I invited Jeff to come for lunch but he wasn't hungry. (he / already / eat / lunch) ​
Evaluate 6 + 4/a + b/3 when a=4 and b=3.
A circuit consists of a capacitor of 2 F and a resistor of 1000 Ω. An alternating current e.m.f of 12 V and a frequency 50 Hz is applied. Find; (i) the current
Acellus Business Math Question! ​
Anthony spent ½ of his money on Saturday and ¼ on sunday.what is the fraction of his money is left​
Michael and Derrick each completed a separate proof to show that corresponding angles AKG and ELK are congruent. Who completed the proof incorrectly? Explain. (
Which of the following is a true statement regarding latex allergy
Pls help with all ASAP I’ll mark you brainly
6. A train accelerates from rest with an acceleration of 4 m/s2 for a time of 20 s. What is the train’s speed at the end of 20 s? (A) 0.25 m/s (B) 4 m/s (C) 2.5
Transform positive sentences into negative sentences: 1. she is tall​