danielpere328
danielpere328 danielpere328
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Nick went to McDonalds four times this week. Each time he ordered fries from the dollar menu and
one Big Mac. If he spent a total of $19.96, what is the cost of a Big Mac?

Respuesta :

izzyhermioneeh
izzyhermioneeh izzyhermioneeh
  • 02-10-2020
First, since its $1 per fry, do 19.96-4 = 15.96, then divide that by four because of the number of days, and the big mac cost will be 3.99 :)
Answer Link

Otras preguntas

please help on this one ?
Benefits of a better education include all of the following EXCEPT: A. Workers with higher levels of education are less likely to experience unemployment. B.
find two pairs of integers whose product is -6
Which of the following is an important step in process of conflict resolution
match the two numbers with their least common multiple
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST TO CORRECT ANSWER The manager of the café is creating his menu for the next week. He doesn't want to include items that did n
Help please:):(“/$)
What does the Palestinian kaffiyeh symbolize ?
"The Lady of Shalott" shares all of the following characteristics of the ballad form except _____. A. narrative structure B. melodious language C.simple rhym
simplify the following 3√28-5√63+4√112