Seudónimo Seudónimo
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

charges $15 for every 5 bags of leaves he rakes. Last weekend, he raked 21 bags of leaves. How much money did he earn?

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 01-10-2020

Answer:

$63

Step-by-step explanation:

$15 / 5 bags = $3 per bag

21 ( $3 per bag) = $63

Answer Link

Otras preguntas

if anyone help and show work so i can understand as well
Determine the central angle measurement of a section representing 20% of a circle graph. ​
15. Melanie is comparing the price of two party planners, Party Planner 1 and Party Planner 2. Party Planner 1 uses the equation, y = 15x + 75, where x is the n
the area under acceleration time garph represents?​
The proof for the product property of logarithms requires simplifying the expression logb(bx y) to x y. Which property is used to justify this step?.
People who abuse drugs risk damaging their health. Question 4 options: True False
what are the things that determine the social rule in society​
Put these numbers in order from LEAST to GREATEST. 2/3,1/2,3/4,6/10
A bicyclist travels 13 km at a speed of 20 km/hr. how long does it take her to travel this distance?
Write 2.3 as a percent. Round to the nearest tenth if necessary 2.3 = %