Daeloveh
Daeloveh Daeloveh
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 5 oranges for $3.00. If matthew spent $4.80 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

achadwickschool achadwickschool
  • 01-10-2020

Answer:

8 oranges

Step-by-step explanation:

Divide $3 by 5 to find the price of individual oranges.

3/5 = 0.6

Then divide $4.8 by the individual price to find how many oranges

4.8/0.6 = 8

Answer Link

Otras preguntas

True or False along a divergent boundary, two plates slip past each other,moving in opposite directions.
Graph the line using intercepts: 4x-3y=12
Morgan found a stone arrowhead. He measured it three times. He measured it as 2 inches to the nearest inch, to the nearest 1/2 inch, and to the nearest 1/4 inch
What's a good slogan for a dietitian (have dietitian in it) ?
why can parents who are heterozygous for type a and type b blood have children with any of the four human blood types?
Graph the line using intercepts: 4x-3y=12
Graph the line using intercepts: 4x-3y=12
Graph the line using intercepts: 4x-3y=12
the area of a triangle is 41 yards to the second power with a base of 5 yard what is the height in yard
what is the simplest square root of 1345? no decimals please