gabyyy9551 gabyyy9551
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

decide which of the two given
prices is the better deal and explain why. You can buy shampoo in a 6-ounce bottle for $3.99 or in a
14-ounce bottle for $9.49.

Respuesta :

patelaryan040704 patelaryan040704
  • 04-09-2020

Answer:

14 ounce bottle

Step-by-step explanation:

I just got the answer right :)

Answer Link

Otras preguntas

Why were the steel plow in the mechanical Reaper important inventions?
What was the purpose of the pure food and drug act of 1906?
What is significant about Gatsby keeping watch over Daisy at the end of the chapter? In the Great Gatsby
How do u answer 3(x+2)=x-18
Name two things found in a plant cell that are not found in an animal cell.
Who do you think snitched on Anne Frank and her family?
Who was the African-American who called the war with Mexico disgraceful and cruel? Why?
The radius of a bicycle wheel is 12 in. What is the approximate circumference of the wheel?
Name two things found in a plant cell that are not found in an animal cell.
11. Consider the elements neon, bromine, and phosphorus. Which has five electrons in its 4p sublevel?