diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

In what way did democratic Patriots such as Thomas Paine differ from conservative Patriots in their view of republics as a form of government?
Which of the following exemplifies a personality trait? Ida is charming. Greg eats a cupcake. James has blue eyes. Marsha has three children.
if nyaiyjah has 89 apples and he gives away 10 and her friend alyssa give her 20 how many does she have left
75-3•16 how do i solve this
how many triangles can be drawn with side lengths of 3 inches, 5 inches, and 6 inches
On a random Monday in the spring, 95% of students are present at school. If there are 589 students present, then how many total students are enrolled? ​
Which two atmospheric gases do not react with many substances? A. Oxygen (O2) B. Argon (Ar) C. Nitrogen (N2) D. Carbon dioxide (CO2) PLZ help :(
36x - 8y2 when x=3 an y= -6
What is the product? 3 x [1 -4 5 -7]
endocytosis brings large particles ​