keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

Suppose you use your entrepreneurial spirit and economics training to start your own business. In your first year of work, you are able to earn $58,000 in gross
100 POINTS AND BRAINIEST!!!!!!! Your short story should be 500-1000 words long. Before submitting your story, make sure you story has An exposition, rising acti
A family pays $34.56 for souvenirs on vacation if the sales tax is 7.5% what is the total amount the family spent on souvenirs
disadvantages and advantages of playing game
Which of the following would be covered by a home insurance policy? Question 5 options: Hospital expenses for surgery Wind damage to your roof Accidental injury
Brian says that the expression 8n + 2 is equal to 83 when n=1. Explain why Brian’s answer is incorrect?
Help this is due today!!
Write each equation in STANDARD FORM. y=-2/3x+3
Rest of the options
Which types of farms needed a large labor force in the southern colonies?