QueenAlicia10 QueenAlicia10
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

Veronica has been wanting to learn to ice skate for years!
When the Glacier Zone Ice Rink opened, Veronica bought 12
ice-skating lessons during their grand-opening sale. Veronica
paid $305.40 in all. How much did each lesson cost?

Respuesta :

swtvctry swtvctry
  • 02-09-2020

Answer:

25.45 per lesson

Step-by-step explanation:

divide $305.40 by 12

Answer Link

Otras preguntas

solve the following problem: (12×10^9)÷(6×10^5)
How do I make a formula for a line if they only give me the intercept and the slope
Approximately how many miles apart are Petrograd and Moscow ? A. 200 B. 350 C. 500 D. 650
Add and simplify 9/16 + 1/2= ?
where are chromosomes found in eukaryotic cells
Two numbers have a product of 48 and a sum of 19 what are the numbers and how do you know
help help help help!
The outermost tissue of a tree trunk that is 6 feet in diameter would most likely be (A) epidermis (B) cork (C) cortex (D) phloem (E) xylem
how were the oregon and santa fe trails different ?
Three friends go bowling the cost per person per game is $ 5.30 the cost to rent shoes is $ 2.50 per person.Their total cost is $ 55.20 how many games did they