wowyalgay wowyalgay
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

Frank bought P pounds of oranges at $2.29 per pound and q pounds of apples at $1.69 per pound. What does the expression 2.29P represent?

Respuesta :

chahalmanraj3
chahalmanraj3 chahalmanraj3
  • 02-09-2020

Answer: It represents the price for one pound of oranges.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

All of the following are true about the beginnings of industrialization EXCEPT: Industrialization started because there was a great demand for textiles produced
is 79,002 divisible by 6?
Based on a farmer’s soil composition he must mix his fertilizer at a certain strength. He must mix 5% of nitrogen, 6% phosphorus and 4% potassium per tonne
What is 43.78 in word form
Sara can take no more than 22 pounds of luggage on a trip. Her suitcase weighs 112 ounces. How many more pounds can she pack without going over the limit?
Nixon had a true interest in international affairs. True False
the distance between two towns is 83km. Write this distance to the nearest 10?
use the circle graph to determine how many hours per day Becky spends on each activity
2[tex] 3^(x+7) = 9^(x-1)[/tex]
A boat travels 2km upstream and 2km downstream. The total time of the trip is 1 hour. The speed of the stream is 2km/h. What is the speed of the boat in still w