Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

a circle has a radius of 12 and a center at(-7,4) . find the equation of the circle. a. x^2 y^2=3.46 b. (x 7)^2 (y-4)^2=144 c. (x-7)^2 (y-4)^2=144 d. (x-4)^2 (y
please help!!!! which once is the best answer??
an implied meaning of a word is a(n)
What was the clash between Arthur Phillip and benne long
The velocity component with which a projectile covers certain horizontal distance is maximum at the moment of? a) Hitting the ground b) Highest point c) Proje
a student has written a journal. which of the following is true? a journal is the same as a personal narrative. a journal is often personal, not public. a commu
Pedro works as a newspaper deliverer. He receives a base pay plus an additional amount per newspaper delivered. Last week, Pedro delivered 5 newspapers and earn
the axis of symmetry for the graph of the function f(x) =3/4 3x2 bx 4 is x =3/2 . what is the value of b?
The iron-containing protein found in red blood cells isO A) hemoglobin.O B) white blood cells,O C) platelets.O D) plasma.
Most queries have fully meets results