meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

Question 1 A car is moving with a positive acceleration. Which of the following accurately depicts the direction of its velocity?
One of the major problems in africa today, involving war, famine, and disease is in the nation of _____. sudan egypt nigeria south africa
$79.95 rounded to the nearest cent
Which screening is used to test for obesity? A. Genetic B. X-ray C. BMI D. Blood test i say C
What are 2 real life slope problems?
Why did Muslim people in the Middle East and other parts of Asia experiamce hardship during the time of the European middles ages? A. They were repeadidly invad
what did the marshall court interpret the necessary and prper clause to mean?
Sarah made three pies for a party. Each pie was cut into six slices at the end of the party see you took home 9/6 of a pizza what number is equivalent to the nu
How many times can 29 fit into 790??
How can a mixture of pigments be separated? Question 24 options: filtration crystallization magnetic attraction chromatography