JahCwp063 JahCwp063
  • 02-09-2016
  • Mathematics
contestada

shakira pay $33 for 22 pounds of peanuts at the price per pound is the same how much will she could have to pay another to buy 15 pounds of peanuts

Respuesta :

MaMariah
MaMariah MaMariah
  • 02-09-2016
$33/22=$1.5 per pound $1.50 x 15 pounds = $22.50
Answer Link

Otras preguntas

The house shown is a composite of more than one shape. Which of these methods would you use to find the volume of the house?
List 5 of the most surprising dating abuse statistics you found.
The most obvious benefit of specialization and trade is that they allow us to
Why do invisibility and microaggressions occur?
Diffusion is the spontaneous movement of a substance from an area of what
Leland Stanford sent ships to ____________ to transport workers to lay railroad tracks
"Delian healer" is an epithet for _____. a) zeus b) athena c) apollo d) oedipus
Explain why antibodies allow scientists to target and identify specific disease agents.
What is the factorization of the polynomial graphed below? Assume it has no constant factor. A. x(x+2) B. (x-2)(x-2) C. x(x-2) D. (x+2)(x+2)
what important change occured in the byzantine empire after the fall of the roman empire in the west