mfaizankhankhar mfaizankhankhar
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

10 kg of tea leaves when 3 kg of tea leaves cost $18

Respuesta :

goalejandro23 goalejandro23
  • 02-06-2020

Answer:

$60 for 10kg of tea leaves.

Step-by-step explanation:

1.- divide $18 by 3kg to determine the price of a single tea leaf.

18/3 = 6

1 tea leaf costs $6

2.- multiply the price of a single leaf by the number of leaves you want.

10 x 6 = 60

Answer Link

Otras preguntas

Question from Campbell Biology Chapter 2: Knowing just the atomic mass of an element allows inferences about which of the following? A) the chemical properties
The y-intercept of (2,5) and (4,4)
What war was going on in 1942?
form 5–12. Why do you think Kewauna is disappointed that the other African American girls sat in the back? Support your answer with explicit textual evidence.
Marco's bought a bookcase that was 25% of the regular price. He also bought a package of pens for $3 He paid a total of $60 for the bookcase and pens, not inclu
thrice of product of five and b is reduced by 2
guys i need help with exponential growth / decay and functions.
Points from me. I'm doing this til I run out
Which city is located on the arno river and has major industries of clothing and banking. it is the home of the wealthy medici family. a. venice b. florence
What are the properties of a clay pot