rocky5345
rocky5345 rocky5345
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Miranda charged $4.00 for 5 brownies. Give the unit rate in cost per brownie?

Respuesta :

bubbamoore012 bubbamoore012
  • 04-05-2020

Answer: .80 for each

Step-by-step explanation:

$4/5 = .8

Answer Link
JoyMark
JoyMark JoyMark
  • 04-05-2020

Answer:

$0.80

Step-by-step explanation:

Divide 4 and 5.

4/5=0.8

So, for each brownie, and the unit rate is $0.80.

Answer Link

Otras preguntas

Solving a physics problem is . . . A. . . . meant to happen very quickly, as long as you have memorized the correct equation and answer. B. . . . a basic
Which groups did not share in the prosperity of the late 1800s? Choose all answers that are correct. a. slum dwellers b. factory owners c. immigrants d. the
8+|1+(-15)| how do u solve this ?
Cuneiform is a. a Sumerian form of writing b. a Persian invention c. a Lydian invention d. an Egyptian form of writing
what is 1 64/100 in simplest form? how do I solve it
How could professional football players use technology to better understand their health?
para la clase de espanol tenemos que IR al ________ cadaver Semana
Which word best completes the sentence? That car runs quite __________ for us. a. good b. well
what is the expanded form for 373,698
Small bands of Patriots attacked British forces using the hit-and-run technique of?