adrianmunguia
adrianmunguia adrianmunguia
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Bhavik bought 3 liters of milk and 5 loaves of bread for a total of $11. A month later, he bought 4 liters of
milk and 4 loaves of bread at the same prices, for a total of $10.
How much does a liter of milk cost, and how much does a loaf of bread cost?

Respuesta :

tyroneharri tyroneharri
  • 11-05-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how many 50s in 4,00
Which city is located by the Baltic Sea? Moscow Kiev St. Petersburg Volgograd
Thomas drew a rectangle with an area of 6 square centimeters. what is the greatest possible perimeter for the rectangle ?
what subjects from ancient times did humanists study and explore ?
Please Help [tex]7z-1/2=3z-2 [/tex]
Do kelp have nuclei, and organelles?
A dust bunny gathers dust at a rate of 11% per week. The dust bunny, Alfred, originally weighed 0.7 ounces. Write an equation that represents the weight of Alfr
if the law forbids the sale of something above a certain price that price is called
Which of these is an example of a random sample? A.Every twentieth caller to an independent radio station receives tickets to a concert. B.Customers buying a ne
find each percent increase round to the nearest percent from $5 to $8